Publikováno

Martenica – bulharský vlněný amulet, symbol jara, zdraví a dlouhého života

Martenica – vlněný amulet

Vlněný amulet, ztělesnění víry v magickou a ochrannou sílu vlny, radost z blížícího se jara a přání zdraví a dlouhého života – to všechno je bulharská martenica.

Po celém světě lidé vítají jaro s radostí a novou nadějí, ale v Bulharsku očekávání jara doprovází stará tradice. Pokud se ocitnete v Bulharsku 1. března, pravděpodobně ucítíte ve vzduchu zvláštní vzrušení a náladu oblíbeného svátku, určitě uvidíte spoustu usměvavých tváří a rozhodně nepřehlednete martenice.

Prvního března se v Bulharsku od nepaměti slaví svátek Baba Marta – oslava jara, probuzení přírody a nového počátku. Nejstarší žena v rodině vyrobí z bílé a červené příze tzv. martenici (tradiční bulharské vlněné amulety) a uváže je dětem, mladým dívkám, domácím zvářatům a ovocným stromkům. Při tom přeje zdraví, štěstí a blahobyt. Martenice se darují 1. března a nosí se, do příletu čápů z teplých krajin a pak se věší na rozkvetlý (rozzelenalý) ovocný strom.

Původně martenica představovala pouze dvě spletené vlněné nitky – bílá a červená. Později se v různých regionech Bulharska a v různých dobách vznikaly jiné podoby. Dnes už od února ulice bulharských měst zaplňují stánky, které nabízá nepřeberné množství druhů, variant a velikostí martenic – na uvázání na ruku, na připínání na oblečení, brože, náramky, naušnice, prsteny, přívěšky kolem krku a dalších šperků, do vlasů, do auta, na zeď. Podle uvázaných bílo-červených náramků v březnu poznáte i Bulhary v zahraničí. Obyčej je živý a velice oblíbený. Forma martenic se mění, ale jejich symbolika zůstává po stáletí stále stejná – odpuzení zlých sil a démonů a přání zdraví, štěstí, blahobytu a dlouhého životu.

Dějiny martenice jsou dlouhé a dnes uslyšíte různé verze, proč vznikly a proč se nosí. Jedna pověst vypráví o stařence zvané Babička Marta (Baba Marta), která rychle mění svou náladu a často se zlobí. Věří se, že Bulhaři nosí martenice, aby se Babička Marta nezlobila a aby neprodlužovala zimu.

V martenicích je hodně symboliky. Bílá barva znamená zimu a čistotu. Červená zase představuje slunce, nastupující jaro, novou naději a čekání na teplejší počasí. Kromě toho červená odpuzuje zlo a nemoci. Bílá je dlouhý život a červená zdraví a síla. Věří se, že martenice mají magickou sílu. Martenica je vlněný amulet, který má vyhánět zlo a přitahovat dobro. Martenica má také další magický význam – stvořit nový život. Není náhodou, že se vyrábí spojením bílé a červené nitě. V tradiční bulharské symbolice bílá označuje mužskost a červená – ženskost a jejich spojení znamená zrod nového života.

Obyčej darovat martenice je živý do dneška. Existují i nové prvky a varianty, ale podstata se nezměnila – obdarovat pro zdraví.

Pokud i vy chcete obdarovat své blízké originálním ručně dělaným vlněným amuletem, mrkněte zde.

Takže milí kamarádi, ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!